Šikovne cez prekážky: zdokonaliť, zlepšiť, naučiť sa novému

Akčný rádius rastie.  Už nestačí len jazdiť po rovine, ale vyraziť do kopcov, s vetrom o preteky svišťať zákrutami a objavovať svet. Deti teraz už sedia na sedle bez námahy a toho, čo sa dá objaviť, je stále viac. Jeden prevodový stupeň už nestačí - je čas na prvé radenie! Na bicykloch woom sa dá radenie naučiť rýchlo a bez veľkej námahy. Potom sa ide na bezpečné prekonávanie prekážok v prírode a v premávke.

Môžu sa zdokonaľovať.  Či do školy, ako športový nástroj alebo na poobede k priateľom. Bicykel umožňuje mobilitu. Už Adam Opel vedel: "Žiadny iný vynález nekombinuje tak dokonale príjemné s užitočným, ako bicykel." Aby bola jazda stále potešením, stojí za to častejšie vyskúšať nové a precvičovať predchádzajúce manévre. Aj keď deti už vlastne vedia ako jazdiť.

Radenie

Plynulo meniť prevodové stupne šetrí materiál i sily! Najlepšie je nechať dieťa na vyzvanie radiť rozličné prevodové stupne - s cieľom radiť podľa možnosti nehlučne.

Tip 1: Prvé pokusy vykonajte spoločne s dieťaťom na rovnom teréne. Vyzvite dieťa, aby krátko nešliapalo, ukážte mu pootočenie na rukoväti radenia, potom môže jemne šliapať ďalej. Nechajte ho vyskúšať si princíp radenia hravou formou: zrýchliť, zaradiť vyšší stupeň, spomaliť, zaradiť nižší stupeň.
Tip 2: Nehlučné radenie môžete testovať na mierne hrboľatej ceste. Pred stúpaním ešte raz poriadne šliapnuť do pedálov, potom uvoľniť tlak na pedál, zaradiť nový stupeň a jemne ďalej šliapať, kým sa reťaz nezasunie do správnej pozície.

Zvládnuť prekážky

Pred jazdou v cestnej premávke, by malo vaše dieťa najprv suverénne zvládať malé prekážky. Či korene stromov v parku, hrboľaté cesty alebo šmykľavý podklad: s našimi tipmi a niekoľkými cielenými cvičeniami ich možno prejsť bez nehody!

Tip 1: Na bezpečné prejdenie nerovností musia deti zaujať tzv. základnú pozíciu: pedále v horizontálnej polohe, pri stredne vysokej rýchlosti sa postaviť s mierne ohnutými kolenami, boky sú umiestnené presne nad ťažiskom kľuky, lakte mierne ohnuté smerom von a ramená otočené v smere riadidiel. V tejto pozícii možno nerovnosti optimálne odpružiť a vyvážiť.
Tip 2: Aby dieťa nezavadilo o prekážky, ako sú napríklad obrubníky, musí sa naučiť ponad ne takpovediac „preplávať“, teda mierne zdvihnúť predné koleso počas jazdy. Najlepšie je pri tom silno šliapnúť do pedálov a potiahnuť riadidlá mierne nahor. Mierne sa pritom nahnúť smerom dozadu pomôže takisto zdvihnúť predné koleso.
Tip 3: Aj vlhká cesta, listy a štrk môžu byť prekážkami. Jazdiť na šmykľavom povrchu sa treba naučiť pri pomalom tempe. Pritom deti testujú jazdné a brzdné vlastnosti svojho bicykla, najvhodnejšie vo vyhradenej zóne, a to tak dlho, kým nezastavia svoj bicykel presne na vyznačenej línii.

Zdokonalenie rovnováhy

Na dlhších výletov je jazda efektívnejšia, keď je sedlo nastavené trochu vyššie: sedlo jednoducho postupne posúvajte dohora, kým koleno nebude len mierne zohnuté a už len končeky prstov dosiahnu na zem. Predtým je však potrebné mať už dobre zvládnuté udržiavanie rovnováhy. Na to naše nasledujúce tipy:

Tip 1: Schopnosť riadiť bicykel jednou rukou rovnako bezpečne a suverénne ako s oboma, je obzvlášť dôležitá, keď deti chcú signalizovať znamením ruky odbočenie na križovatke alebo si zotrieť mušky z tváre. Pre prvé pokusy jazdy s jednou rukou je najlepšie začať rolovať na rovnej ceste pri priemernej rýchlosti bez šliapania. Najprv ruku len trochu uvoľniť, krátko pustiť riadidlá a uvidíme čo sa stane. Postupne vzdialiť ruku ďalej od riadidiel.
Tip 2: Zabrzdiť bez toho aby sa nohy dotkli zeme. Trénovať sa musí na mäkkom teréne. Kontrolované brzdenie, až po úplné zastavenie, bez dotknutia sa zeme a hneď znova pokračovať v jazde. Ak sú pedále vo vodorovnej polohe nie je udržanie rovnováhy žiaden problém a je to navyše poriadna zábava!
Tip 3: Pomocou malých loptičiek a dvoch vedier je možné hravo trénovať rovnováhu. Prvé vedro obráťte a postavte vo väčšom odstupe od druhého vedra. Na prvé vedro položte malú loptičku. Deti si musia pri jazde vziať loptičku z prvého vedra, pokračovať v jazde k druhému vedru a loptičku doňho vhodiť.

Od prvých pokusov k profi jazdcovi

Ako sa naučiť bicyklovať za 15 minút

Je čas naučiť sa šliapať. Prechod z odrážadla na bicykel je omnoho jednoduchší, akoby sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Prvé kroky na odrážadle

Na začiatku cyklistického dobrodružstva je základom vedieť udržať na bicykli rovnováhu. Skúste u detí vzbudiť zvedavosť akonáhle začnú chodiť.

Hore
Cookies help us deliver our services. By using our services you agree to our use of cookies.  More info