Prvé kroky na odrážadle: udržať rovnováhu

Na začiatku cyklistického dobrodružstva je základom vedieť udržať na bicykli rovnováhu.

Skúste u detí vzbudiť zvedavosť akonáhle začnú chodiť. Najlepšie v prostredí, kde sa už ostatné deti bláznia na bicykloch. Ich pozorovanie vzbudí vo vašom dieťati chuť a naučí sa ako sa pohybovať! Nátlakom dosiahnete u detí akurát tak opačný účinok. Tí najmenší sa sami rozhodnú, kedy príde ten správny moment pre jazdu na odrážadle. Nízke sedlo a vysoké riadidlá umožnia vášmu dieťaťu udržať rovnováhu podobnú obvyklej chôdzi. Postupne sa kroky na odrážadle predĺžia a naraz bude z chôdze beh!

Táto fáza učenia môže byť podporovaná tým, že nasmerujete dieťa do mierne klesajúceho terénu, ďaleko od premávky a stresových faktorov. A aj keď vaše dieťa logicky používa nohy na zabrzdenie, ide predovšetkým o to, naučiť sa už teraz správne brzdiť. Potom bude aj neskôr používanie ručnej brzdy na bicykli ľahšie! Mimochodom, dôrazne odporúčame nosiť vždy prilbu a rukavice.

woom 1
woom 1
12″  •  3 kg
1,5 - 3,5 roku  •  82 - 100 cm
woom 1 PLUS
woom 1 PLUS
14″  •  4,3 kg
3 - 4,5 roku  •  95 - 110 cm

Krok 1: Chôdza

S odrážadlom medzi nohami a rukami na riadidlách je možné precvičovať prvé „kroky na odrážadle“. Deti sa učia najlepšie napodobňovaním: preto je najlepšie ísť s novým odrážadlom do parku, kde je už veľa malých cyklistov!

Tip 1: Nastavte sedlo do správnej výšky, aby dieťa mohlo pevne stáť na zemi oboma nohami. Medzi sedlom a zadočkom by pritom mala byť zachovaná vzdialenosť 3 až 5 cm.
Tip 2: najprv môžete držať vaše dieťa tak dlho za ramená, kým sa nenaučí po pár krokoch stabilne chodiť s odrážadlom.

Krok 2: Rolovanie

Zrazu sú kroky dieťaťa stále dlhšie a dlhšie - po naučení sa chodiť je čas bežať. Uvidíte, že po niekoľkých cvičeniach pyšne vystrú nohy do vzduchu!

Tip 1: Akonáhle dieťa už s odrážadlom medzi nohami viac beží ako chodí, môžete začať v malých odstupoch postupne zvyšovať výšku sedla.

Krok 3: Brzdenie

V ideálnom prípade sa dieťa naučí brzdiť už na odrážadle, pretože tu je stále možnosť trénovať s nohami pevne na zemi. Brzda na odrážadle woom pripravuje cestu pre bezpečnú a správnu metódu brzdenia na bicykli. To spĺňa - spolu s udržiavaním rovnováhy - všetky predpoklady, aby dieťa mohlo na prvom bicykli potom už len šliapnúť do pedálov!

Tip: Akonáhle klapnú bežecké pokusy, môžete na odrážadle, ktoré je zdvihnuté do výšky, ukázať fungovanie brzdy. Deti tak uvidia, že zadné koleso je stlačením brzdovej páčky blokované. Túto môžu mimochodom už tí najmenší bezpečne a ľahko ovládať!

Od prvých pokusov k profi jazdcovi

Ako sa naučiť bicyklovať za 15 minút

Je čas naučiť sa šliapať. Prechod z odrážadla na bicykel je omnoho jednoduchší, akoby sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Prečítať si článok

Akčný rádius postupne narastá. Už nestačí len jazdiť po rovine, ale vyraziť do kopcov, s vetrom o preteky svišťať zákrutami a objavovať svet.

Hore
Cookies help us deliver our services. By using our services you agree to our use of cookies.  More info