Nohy na pedále: Naučiť sa bicyklovať za 15 minút

Je čas naučiť sa šliapať. Prechod z odrážadla na bicykel je omnoho jednoduchší, akoby sa na prvý pohľad mohlo zdať. Ak sa dieťa naučí udržať rovnováhu už na odrážadle, je prestup na bicykel naozaj hračkou. A ak nie, bude to napriek tomu fungovať! Dôležité je, dieťaťu ukázať súvislosť medzi kľukou a kolesami. Potom pochopí šliapanie! A najlepšie je hneď v ďalšom kroku vysvetliť, ako funguje zelená brzda zadného kolesa.

Krok 1: šliapanie do pedálov

Skôr ako začnete s prvým tréningom, je dobré využiť záujem dieťaťa o bicykel a vysvetliť mu jeho funkcie. Takto bude šliapanie do pedálov hneď omnoho jednoduchšie! Ak vaše dieťa bolo predtým zvyknuté na odrážadlo, naučí sa rýchlo ako šliapať. Dôležité: nosiť prilbu a rukavice.

Tip 1: Aby dieťa rýchlo pochopilo, ukážte mu, ako kľuka pohybuje zadným kolesom: zdvihnite bicykel a roztočte pedál tak prudko ako sa dá! A potom stlačte brzdu.
Tip 2: Sedlo by malo byť nastavené v takej výške, aby obe nohy sediaceho dieťaťa boli v dobrom kontakte so zemou a len päty boli mierne zdvihnuté.
Tip 3: Počas prvých pokusov o jazdu na bicykli držte dieťa za ramená alebo za sedlo. Držte ho celkom zľahka, nie príliš pevne a nepoužívajte, prosím, bočné kolieska. Rovnováha príde sama od seba, rýchlejšia jazda pomôže.

Krok 2: Jazda na bicykli

Veľký moment konečne na dosah! Aj keď deti ešte zľahka pridržiavate, je dôležité aby sami cítili ťah pri šliapaní do pedálov.

Tip 1: Akonáhle deti sami šliapu, môžete čas, keď ich rukami nepridržiavate, postupne predlžovať a oni začnú postupne jazdiť samé.
Tip 2: Optimálny je mierne naklonený terén, ktorý ponúka dostatočne veľa miesta bez obrubníkov a ďalších prekážok.

Krok 3: Brzdenie a zastavenie

Počas prvých metrov je dôležité, aby ste vždy bežali vedľa dieťaťa a mohli ste tak bicykel jemne zastaviť alebo prípadne zabrániť pádu. Po niekoľkých pokusoch môže dieťa už samostatne skúšať brzdenie!

Tip 1: Deti sa inštinktívne snažia brzdiť nohami. Preto by ste im hravou formou mali čo najskôr vysvetliť správne brzdenie pomocou zelenej brzdovej páky! Najprv brzdiť - a potom položiť nohy na zem: takto klapne zastavenie najlepšie!

Krok 4: Samostatne vyštartovať

Posledný krok k nezávislosti a za dobrodružstvom na dvoch kolesách: samostatne vyštartovať. Keď prihliadnete na pár maličkostí, bude to hračka!

Tip 1: Každé dieťa má dominantnú nohu - kopne do šišky ležiacej na zemi pravou alebo ľavou nohou? Presne táto noha patrí pri samostatnom štarte na pedál. A síce v takmer kolmej polohe smerom mierne dopredu. Takže nasadnúť na sedlo, pedál otočiť do správnej polohy, položiť naňho nohu, šliapnúť na pedál a odraziť sa druhou nohou.
Tip 2: Alternatívne možno štart trénovať tak ako na odrážadle: jednoducho sa rozbehnúť a pri náležitom tempe položiť nohy na pedále!

Od prvých pokusov k profi jazdcovi

Prečítať si článok

Akčný rádius postupne narastá. Už nestačí len jazdiť po rovine, ale vyraziť do kopcov, s vetrom o preteky svišťať zákrutami a objavovať svet.

Prvé kroky na odrážadle

Na začiatku cyklistického dobrodružstva je základom vedieť udržať na bicykli rovnováhu. Skúste u detí vzbudiť zvedavosť akonáhle začnú chodiť.

Hore
Cookies help us deliver our services. By using our services you agree to our use of cookies.  More info