Nekupujte mačku vo vreci!

Na čo by ste pri kúpe detského bicykla mali dbať a prečo sú bicykle woom také výnimočné

Hľadáte odrážadlo alebo bicykel pre svoje dieťa a pýtate sa, na čo dôležité pritom nesmiete zabudnúť? V tom prípade ste tu správne! V nasledujúcom texte sme zostavili malého sprievodcu so všetkými dôležitými bodmi, ktoré je potrebné zohľadniť pri kúpe bicykla, najmä pokiaľ ide o prvý bicykel pre vášho potomka.

Najskôr niekoľko zásad k tomu, ako učiť bicyklovať: Vaše dieťa by sa malo rozhodnúť samo, kedy sa bude cítiť pripravené na svoje prvé pokusy o jazdu - z vlastného záujmu a motivácie. Okrem toho je samozrejme rozhodujúca telesná výška: Dostane dieťa nohami pohodlne na zem a rukami na riadidlá? Potom môžete začať!

Veľmi dôležité: Bicyklovanie by malo robiť predovšetkým jednu vec - radosť! Aké požiadavky musí preto bicykel spĺňať?

1. Hmotnosť

Dobrý detský bicykel by mal byť predovšetkýmľahký,to jepre manipuláciu nesmierne dôležité:Vaše dieťa by malo byť schopné bicykel tlačiť, zdvihnúť, bez problémov vyštartovať a bez námahy na ňom jazdiť, a to bez toho, aby sa už po prvých pokusoch frustrované vzdalo. Ľahký bicykel tiež pomôže vášmu dieťaťu naučiť sa udržiavať rovnováhu a kontrolovane zastaviť.

Komerčne dostupné bicykle sú často ťažké kvôli svojim masívnym oceľovým rámom a nepotrebným komponentom, ktoré u detí môžu predstavovať až 60 % alebo dokonca 70 % ich telesnej hmotnosti. Pre dospelého s hmotnosťou 80 kg by to bolo, akoby sa učil jazdiť na bicykli s hmotnosťou 50 kg.

Pre bezstarostné potešenie z jazdy by hmotnosť bicyklanemala byť viac, ako približne 35 % až 40 % hmotnosti dieťaťa..

Pri vývoji našich bicyklov woom bolo pre nás nesmierne dôležité, aby sme udržali hmotnosť bicykla čo najnižšiu. Tento cieľ sme, okrem iného, dosiahliveľmi ľahkým rámom, ľahkými hliníkovými ráfikmi a elimináciou nepotrebných komponentov, ktoré nie sú vhodné pre deti.Vďaka tomu sa naše bicykle vyznačujú skutočne ľahkou hmotnosťou a sú dokonca až o 40 % ľahšie ako štandardné detské bicykle.

2. Veľkosť

Pre správnu veľkosť rámu nie je rozhodujúci vek, ale jedine telesná výška a jazdné zručnosti vášho dieťaťa. Za žiadnych okolností by ste nemali kupovať príliš veľký bicykel s úmyslom, aby ho vaše dieťa mohlo používať dlhšiu dobu. Bicykel by mal presne zodpovedať veľkosti vášho dieťaťa, inak by bicyklovanie pre vaše dieťa bolo zbytočne veľmi náročné a chuť bicyklovať by rýchlo pominula.

Ako určiť správnu veľkosť? Pri minimálnej výške sedla by vaše dieťa malo byť stále schopné pohodlne dosiahnuť oboma nohami na zem bez toho, aby muselo meniť polohu. Všetky dôležité informácie o určení správnej veľkosti bicykla si môžete prečítať tu.

Mali by ste sa tiež ubezpečiť, že dôležité komponenty bicykla je možné nastavovať; takto môžete bicykel optimálne prispôsobiť postave vášho dieťaťa a bicykel porastie spolu s ním. Na našich bicykloch woom môžete výšku sedla, polohu riadidiel a rozsah brzdových pák prispôsobiť potrebám vášho dieťaťa.

Keď už hovoríme o správnej veľkosti - poznáte už náš program upCYCLING? S týmto programom bude vaše dieťa vždy jazdiť na bicykli správnej veľkosti bez toho, aby ste v konečnom dôsledku za to zaplatili viac, ako za nejaké kompromisné riešenie. Tu sa dozviete všetky detaily.

3. Ergonómia

Ďalšou dôležitou požiadavkou je ergonómia vhodná pre deti. Deti nie sú malí dospelí - majú kratšie prsty a nohy, ináč formované bedrá a užšie ramená. Bicykel a jeho komponenty by preto mali byť prispôsobené postave detí a ich potrebám. Dbajte preto napríklad na úzke rukoväte, ktoré dobre padnú do malých rúk, ako aj brzdové páky, ktoré sú ľahko prístupné detským prstom a dajú sa ovládať malou silou.

Prečo sú z hľadiska ergonómie naše bicykle woom také vhodné pre deti?

Tak napríklad geometria rámu : Táto má veľký vplyv na ovládateľnosť bicykla. Aby sa vaše dieťa na bicykli cítilo pohodlne a mohlo rozvíjať svoju radosť z bicyklovania, mal by bicykel dieťaťu ponúknuť stabilitu a rovnomerný chod. Nízka pozícia pri sedení (= nízke ťažisko) u našich bicyklov zaisťuje stabilitu a plochý uhol riadenia (sklon riadidiel k rovine povrchu vozovky) spolu s dlhým rázvorom (vzdialenosť medzi prednými a zadnými nápravami) zaisťujú potrebný rovnomerný pohyb.

Vďaka nízkej pozícii pri sedení sedí vaše dieťa okrem toho pri jazde vždy vzpriamene, a tak dobré vidí všetko dôležité okolo seba. Nízke ťažisko tiež uľahčuje dieťaťu udržiavať rovnováhu.

Nízky nástup na našich bicykloch zaručuje, že vaše dieťa môže bez problémov nasadnúť a zosadnúť a aj v kritických situáciách rýchlo dostať nohy späť na zem.

Okrem geometrie rámu sme aj pre všetky ostatné komponenty zohľadnili ergonomické potreby detí. Napríklad úzky náboj na zadnom kolese na našich odrážadlách (woom 1 a woom 1 PLUS) poskytuje vášmu dieťaťu pri pohybe mimoriadne veľa priestoru pre nohy. Ďalším príkladom je naše sedlo prispôsobené panvovému dnu dieťaťa ako aj naša špeciálne vyvinutá kľuka: Ramená kľúk sú kratšie, aby zodpovedali kratšej dĺžke nôh detí a vzdialenosť medzi pedálmi je menšia, aby zodpovedala užším bokom. To šetrí kolenné kĺby, pretože kolená sa pri šliapaní nemusia toľko ohýbať. Kratšie ramená kľúk navyše pri jazde do zákrut znižujú aj nebezpečenstvo kolízie špičiek chodidiel s predným kolesom v zákrutách alebo kontaktu pedálov so zemou. Kratšia vzdialenosť medzi pedálmi zaisťuje optimálny prenos sily a intuitívne šliapanie.

4. Brzda

Pedálová brzda - áno alebo nie? Oprávnená otázka, koniec koncov, väčšina z nás sa naučila jazdiť ešte na bicykli s pedálovou brzdou a labilnými pomocnými kolieskami. Ale hoci je táto otázka oprávnená, naša odpoveď je jednoznačná: Nie, koncept pedálovej brzdy je dnes už zastaralý. Na jednej strane nie je postupné brzdenie pedálmi také jednoduché, na druhej strane musia byť pedále v správnom uhle a chodidlá musia spočívať na pedáloch, aby ste vôbec mohli brzdiť. V prípade núdze sa môže stať, že vaše dieťa nebude schopné zabrzdiť včas, dostatočne silno alebo vôbec zabrzdiť. Pri rozjazde môže byť navyše prekážkou nedostatok voľnobehu: Ak nie sú pedále v správnej polohe, musí vaše dieťa najskôr zostúpiť a zodpovedajúcim spôsobom pedále zarovnať, aby mohlo začať bicyklovať. Pomocné kolieska už tiež nie sú aktuálne, pretože nerozvíjajú intuitívny zmysel pre rovnováhu - udržiavať rovnováhu sa vaše dieťa naučí najlepšie už pri jazde na odrážadle. Odhliadnuc od toho predstavujú pedálová brzda a pomocné kolieska dodatočnú hmotnosť bicykla.

Najlepšie sú ručné brzdy vhodné pre deti, ktoré je možné ovládať malou silou s malými rukami. V ideálnom prípade sa vaše dieťa zoznámi s ručnou brzdou už pri jazde na odrážadle. To znamená, že si pri prechode na bicykel na ňu už nemusí zvykať a môže sa plne sústrediť na to, aby sa naučilo šliapať do pedálov.

Z tohto dôvodu je už naše najmenšie odrážadlo (woom 1) vybavené ľahko použiteľnou V-brzdou s brzdovou pákou vhodnou pre deti. A pretože je pre menšie deti vždy ťažké rozlíšiť pravú a ľavú stranu, navrhli sme na našich menších bicykloch (woom 1+, 2 a 3) brzdovú páku pre zadnú brzdu v nápadnej zelenej farbe, aby si vaše dieťa nepomýlilo zadnú a prednú brzdu a tak mohlo zabrániť pádom.

5. Vyhotovenie

Detský bicykel musí veľa vydržať a v ideálnom prípade by ho mali môcť používať aj ďalší súrodenci. Pri kúpe bicykla by ste preto mali dbať na kvalitné vyhotovenie, ako aj na kvalitné komponenty.

Pre laika často nie je také ľahké posúdiť, či je bicykel kvalitný. Položte si teda otázku, aký celkový dojem na vás bicykel robí - pretože dobrý a kvalitný detský bicykel je súčtom mnohých súladiacich detailov. Je bicykel masívny a ťažký a zdá sa vám byť sfušovaný? Azda dokonca rachotí alebo drnčí počas testovacej jazdy? Má veľa plastových častí? Vyzerajú komponenty, ako napríklad systémy osvetlenia alebo nosič batožiny, lajdácky osadené, prípadne nestabilné? Od takéhoto bicykla radšej ruky preč.

Môžete tiež skontrolovať aj to, či napríklad rukoväte riadidiel pevne sedia a či sa nimi nedá otáčať alebo či sa dokonca nedajú odobrať - to je dôležité pre bezpečnosť vášho dieťaťa. Aj sedlu by ste mali venovať zvýšenú pozornosť: Malo by byť vyrobené z odolného, ​​robustného materiálu, ale nemalo by byť príliš tvrdé.

Prečo sú naše bicykle woom také kvalitné a majú dlhú životnosť?

Viacvrstvový lakový náter na našich bicykloch chráni vysoko kvalitný hliníkový rám pred poškodením a poveternostnými vplyvmi. Okrem toho všade používame zapečatené priemyselné ložiská , do ktorých nemôže preniknúť žiadny prach ani voda. Kolesá sú vybavené nehrdzavejúcimi špicmi, zvárané švy našich rámov, to znamená prechody medzi rúrkami, sú veľmi kvalitné a precízne vypracované (teda pravidelné ako pruhy húsenice a pekne ploché). Naše rukoväte vyrobené bez škodlivých látok sú všetky pevne zaskrutkované na riadidlách (woom 1 až woom 3), prípadne majú zaskrutkovaný koncový tŕň riadidiel (woom 4 až woom 6) a naše sedlo vyrobené z materiálu bez škodlivých látok je vystužené kevlarom a má ochranu hrán, aby sa zabránilo škrabancom a prasklinám, ak vaše dieťa oprie bicykel o stenu. Jednoducho povedané, kvalita našich bicyklov je ukrytá v každom jednom detaile.

6. Bezpečnosť

Bezpečnosť je dôležitá téma, najmä pri učení sa jazdy na bicykli. Nové formy pohybov pri rozjazde a šliapaní do pedálov sú často sprevádzané neistotou a ťažkosťami s udržaním rovnováhy. Dobrý detský bicykel by preto mal mať čo najviac bezpečnostných prvkov, ktoré zmierňujú tieto motorické výzvy a robia jazdu (učenie sa jazdiť) čo najbezpečnejšou.

Mnoho detských bicyklov má ešte stále vystlané riadidlá a sugerujú tak dodatočnú ochranu - vystlané riadidlá pritom boli skôr módnym výstrelkom ako skutočnou ochranou. Lepšie je dbať na to, či sa na prominentných miestach, ako napríklad na prednej časti alebo kľuke nenachádzajú žiadne vyčnievajúce skrutky, pretože na nich sa zvyčajne deti porania.

Vďaka ktorým komponentom je jazda na bicykli woom pre vaše dieťa taká bezpečná?

Od najmenšieho odrážadla (woom 1) po 16-palcový bicykel (woom 3) stabilizuje náš špeciálne vyvinutý stabilizátor riadenia rovnú jazdu a chráni pred pádmi spôsobenými pretočením riadidiel. Tieto modely majú tiež ochranu proti nárazu na koncoch rukovätí. Uzavretý ochranný kryt reťaze na prvých bicykloch (woom 2 a woom 3) chráni pred prištiknutím prstov a nohavíc. Naše široké, priľnavé pneumatiky poskytnú vášmu dieťaťu vždy optimálnu oporu bez ohľadu na to, či jazdí po asfalte, štrku alebo lesnej ceste, a reflexné pásy po stranách zaisťujú viditeľnosť aj pri zhoršených svetelných podmienkach. Okrem toho poskytujú naše veľkoplošné pedále vášmu dieťaťu dobrú oporu aj za mokra a naša predná časť, chrániaca kolená, bez vyčnievajúcich skrutiek, zabraňuje zraneniam. Aby sme vymenovali len zopár vecí. ;)

Keď už hovoríme o bezpečnosti - vaše dieťa by malo samozrejme vždy nosiť dobre priliehajúcu prilbu . Dobrým nápadom sú aj cyklistické rukavice: Chránia jemnú detskú pokožku pred vážnymi poraneniami v prípade pádu, pretože vo väčšine prípadov sú ruky prvým kontaktným miestom so zemou.

Záver

Investícia do kvalitného detského bicykla sa oplatí hneď z viacerých dôvodov: S dobrým bicyklom je vaše dieťa nielen bezpečnejšie na cestách, ale môže sa tiež rýchlejšie naučiť jazdiť a mať viac zábavy a radosti z pohybu, čo môže položiť základy celoživotnej láske k bicyklovaniu a športu ako takému. Rovnako nie je potrebné kupovať žiaden nový bicykel pre súrodencov, pretože kvalitný bicykel ponúka plnohodnotnú zábavu z jazdy pre druhé i tretie dieťa. Ďalším bodom, ktorý hovorí v prospech kvalitného detského bicykla, je jeho vysoká hodnota pri ďalšom predaji - na bežných platformách s inzerátmi môžete predať kvalitný bicykel, ktorý je stále v dobrom stave, takmer za cenu nového.

vyhľadávač bicyklov
Hore
Cookies help us deliver our services. By using our services you agree to our use of cookies.  More info